Books are on their way!

Those of you who have been waiting for your copies of the Podme objavovat Slovensko book - we’ve got good news! We’ve have shipped most of the boxes last night and there is only a few of them left waiting to be shipped today. Most of you (the best supporters in the world) should have all your goodies by the end of this week. Then, the book is off to the bookstores! Thank you everyone for your support during the crowdfunding campaign! The book is here thanks to you!

IMG-0390 (1).jpg

Knihu Poďme objavovať Slovensko už môžte podporiť na Startlabe

Posledné mesiace mimo priestory ateliéru veľmi nežijem, no kniha, na ktorej som po celý čas pracovala, je pre mňa dôležitá a výnimočná. Vytiahla zo mňa úplne všetko a ja teraz len dúfam, že tento post nebude patetický od vrchu až po spodok.

Keďže roky pozorujem nedostatok pekných pôvodných kníh pre najmenšie deti u nás, rozhodla som sa aspoň trochu prispieť ku zmene a vytvorila som veľkoformátovú obrázkovú knihu (board book) o Slovensku. Keď som bola malá, trávila som nad takýmito knižkami hodiny a hodiny a budem rada, ak sa mi pomocou tejto podarí podobné zážitky priniesť dnešným deťom. Kniha má 32 strán a prostredníctvom veľkých farebných ilustrácii si skupina zvieracích kamošov na čele s prasiatkom Oliverom zacestuje od Bratislavy, cez Banskú Štiavnicu, Bojnice, Vlkolínec, do Vysokých Tatier, na Spišský hrad, do kúpeľov, jaskýň, či Slovenského raja.

Knižka je dnes už hotová, no na to, aby sme ju mohli vytlačiť a vydať, potrebujeme Vašu pomoc.
Podporiť nás môžete na ➡️ https://www.startlab.sk/…/580-podme-objavovat-slovensko-il…/ ⬅️
Prostredníctvom Startlabu si knižku viete predobjednať už teraz a doma ju budete mať takmer okamžite po tom, ako sa koncom októbra vynorí z tlačiarne. Veríme, že bude spolu s ďalšími užitočnými odmenami pekným vianočným darčekom pre malkáčov aj veľkáčov.

Nakoniec mi nedá nespomenúť ľudí, bez pomoci ktorých by kniha dodnes ležala na dne šuplíka. Moje kostrbaté texty učesala Vik Marcinova, človek, ktorý detskými knihami žije a dýcha. Grafický dizajn mala na starosti šampiónka fontov pre deti Martina Rozinajová. Korektúr sa obetavo ujali pozorné oči Mimy Fedorovej a za dohľad nad projektom ďakujem Daniela Šicková. Zuzana Mitošinková vďaka za ochotu a cenné rady a pomocné ruky Johanna, Zuzana a Duro boli pre mňa po celý čas nedoceniteľné.

Ďakujeme!

OBALKA 1.jpg
DVOJSTRANA panelaky.jpg
DVOJSTRANA banske muzeum.jpg
DVOJSTRANA kupele.jpg
Podme_objavovat_Inside red_Page_Vlkolinec.jpg

Poďme objavovať Slovensko book off to print tomorrow

This is the last sneak peek of the book that I have been working on for a while. In my next post, I hope to finally show the cover and few spreads, yay! We are sending this baby off to print tomorrow and then I guess I will crawl somewhere in the woods to just run and hibernate to get over the waiting anxiety. Keeping my fingers crossed!

bana.jpg
piknik.jpg
mysi.jpg

Getting there!

I am so excited about this book I don't even know where to begin! This is going to be such a wonderful and colorful collection of my childhood memories, I can't wait to send it off to printers and have it published. I have finally decided to go ahead and try to get on the path of self publishing. By far, I have no clue what it will bring and how will I be able to cope with all the issues it may bring. But it makes me really happy to create it and I will be keeping my fingers crossed for the book to make others (well especially the little ones) at least equally happy! Will try to post the updates more often the following weeks!

tatry web 1.jpg

Horses and Ponies Activity Book - A Real Challenge!

So much for me and my “enormous” talent for drawing horses - here Maria, why don’t you try a whole Horses and Ponies activity book and see how that goes! Tiny sneak peek of one of my most recent projects, soon to be published by Usborne. Can’t wait!

usborne horses ponies.jpg
usborne horses ponies 2.jpg

Classic Tales

I know I have kept silent on this tiny little facebook place of mine for a while - would be nice if I could say I was on a vacation, but unfortunately, I wasn't. The reason there was not a single word uttered here is simple - I was working on a set of children's books! If you ever think of illustrating 4 books at once, stop yourself right there. I love my job, that is true, but I also love chocolate, and if I ate 4 kilos of it at once, I would probably not love it that much and puke as well. (I have not puked from illustrating these, don't worry!) Anyways, as much as I wish I was smarter and allowed myself more time for these babies, I am so so so happy I could work on the titles like Pinocchio or Goldilocks and Three Bears (all time favorite of my little sister!) Will keep you posted when they appear on our planet. Off to finally cleaning my place and getting a haircut. Hello, life!